SlovenskySlovensky EnglishEnglish
    www.slovensky-raj.sk     www.srnap.sk     www.slovakparadise.sk     www.slovakparadise.info
všeobecné informácie
o Slovenskom raji
mapy, trasy, vysvetlivky
turistický sprievodca
penzióny, chaty
ubytovanie
kontakty, dokumentácia
informačné centrum
wallpapers
fotogaléria
úvod
Geomorfologické objekty
Doliny
Jaskyne
Kopce a sedlá
Planiny, poľany, lúky
Potoky a rieky
Rokliny a kaňony
Skalné útvary
Vodné plochy
Ostatné

Chránené územia
Prírodné rezervácie
Národné prírodné rezervácie
Prírodné pamiatky
Národné prírodné pamiatky
Chránený areál

Civilizácia
Mestá a obce
Turistické centrá

DISKUSNÉ FÓRUM

NOVINY SLOVENSKÉHO RAJA

NAJ V SLOVENSKOM RAJI
Umiestnenie: Turistický sprievodca/Východisko Podlesok/Trasy kruhového charakteru/

 Za najmohutnejšou roklinou Slovenského raja

<>Obtiažnosť: vysoká

Dĺžka: 21,5 km

Čas túry: 6:40 h

Zaujímavosti: <kaňon Veľkej Bielej vody>, vodopády v tiesňave <Veľký Sokol>, <Glacká> planina s množstvom krasových javov

Priebeh trasy: <Podlesok> - <Píla> - <Sokol>, ústie - <Veľký Sokol>, vrchol - <Glac>, býv. horáreň - <Glac> - Malá poľana - <Suchá Belá>, vrchol - Pod <Vtáčim hrbom> - Nad <Podleskom> - <Podlesok>

Popis trasy: Od centrálnej orientácie na Podlesku zelenou značkou popri oploteniu autokempingu až k toku Veľkej Bielej vody. Ďalej popri toku, krátkym kaňonovitým úsekom do rozšírenia doliny. Odtiaľ asfaltovou cestou k ústiu Piecok v osade Píla. Od rázcestia zelenou značkou pohodlným terénom lesnou cestou k ústiu Sokola. Odtiaľ pokračujeme po žltej značke proti toku potoka, ktorý sa onedlho rozdelí na dve ramená – Veľký Sokol a Malý Sokol. Ďalej ľavostranným prítokom cez Kamenné vráta, Malý a Veľký vodopád až k romantickej Róthovej rokline, ktorá tvorí záver tiesňavy. V závere sa chodník stáča doľava a začína menšie prevýšenie, po prekonaní ktorého sme na Glackej ceste. Odtiaľ po červenej značke menej náročným terénom lesnou cestou k bývalej horárni na Glaci. Ďalej pokračujeme Glackou planinou k rázcestiu na Malej poľane. Z rázcestia modrou značkou popri Malej poľane pohodlným terénom až k vrcholu Suchej Belej. Ďalej pohodlne žltou značkou po širokej ceste až k rázcestiu pod Vtáčím hrbom. Odtiaľ červenou značkou zvlneným terénom po ceste k rázcestiu nad Podleskom. Od rázcestia ostáva už len zísť chodníkom dole na Podlesok.

Obmedzenia: Časť opisovanej trasy leží v Národnej prírodnej rezervácii <Sokol>l. Pohybovať na tomto území sa smie len po vyznačených turistických chodníkoch. Priechod tiesňavou <Veľký Sokol> sa smie len v smere proti toku potoka tzn. zdola nahor. Počas celej trasy musí návštevník dodržiavať návštevný poriadok.







Obtiažnosť

Nízka - málo náročný terén, s malým prevýšením, krátkou vzdialenosťou, bez exponovaných úsekov

Stredná - stredne náročný terén, náročnejší na dĺžku alebo prevýšenie, s málo exponovanými úsekmi

Vysoká - vysoko náročný terén, s veľkým prevýšením alebo dĺžkou trasy a exponovanými úsekmi
PRIHLÁSENIE | úvod | kontakt | mapa stránky |
mKs © 2005 - 2023 Všetky práva vyhradené!